Dopajanie niemowląt w czasie upałów

Agata Aleksandrowicz (www.hafija.pl) | 2/2019

Późną wiosną i latem mnóstwo mam spotyka się z rozterkami, czy aby nie zachodzi potrzeba, żeby dzieciom karmionym wyłącznie piersią proponować dodatkowo wodę. Czy trzeba to robić?

W  czasie picia mleka matki dziecko zaspokaja pokarmem kobiety zarówno potrzeby żywieniowe, czyli głód, jak i także pragnienie. Dopajanie niemowlÄ…t zmniejsza ilość mleka, jakÄ… przyjmuje niemowlÄ™. Może to spowolnić lub zahamować wzrost dziecka i prowadzić do niedożywienia. JednoczeÅ›nie może wpÅ‚ynąć negatywnie na podaż pokarmu ze wzglÄ™du na zmniejszenie czÄ™stotliwoÅ›ci impulsu do produkcji mleka matki.

Podawanie wody niemowlętom w pierwszym półroczu ich życia jest dla nich niekorzystne i wskazane jedynie w medycznie uzasadnionych sytuacjach, np. kiedy trzeba podać dziecku lek albo przy okazji specjalistycznych zabiegów medycznych. W fizjologicznej laktacji, jeżeli zdrowe dziecko jest karmione przez zdrową mamę na żądanie, taka potrzeba prawie nigdy nie zachodzi. Dopajanie bez wskazań zwiększa ryzyko niedożywienia oraz biegunek u dzieci.

U niemowląt w pierwszym półroczu życia zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 700 ml/dobę i według ekspertów mleko mamy zaspokaja ten popyt całkowicie. W drugim półroczu życia wynosi 800 ml/dobę i zaspokajane jest głównie z mleka matki oraz z płynów przyjmowanych z pokarmami uzupełniającymi: wodą, owocami, warzywami i zupami.

Jeżeli masz dziecko powyżej 6. miesiÄ…ca życia, to można oferować mu już wodÄ™ –  dodatkowo w procesie rozszerzania diety. IstotnÄ… kwestiÄ… jest jakość tej wody, gdyż może być ona noÅ›nikiem niebezpiecznych patogenów, szczególnie jeżeli jest przechowywana nieprawidÅ‚owo lub podawana w niesterylnych czy źle umytych naczyniach. Wybieraj albo wody źródlane, albo wody mineralne nisko zmineralizowane, czyli takie, które majÄ… zawartość soli mineralnych poniżej 500 mg/l. Nie gotuj dziecku na wodzie mineralnej zupy, kaszek czy innych posiÅ‚ków. Takie wody nie nadajÄ… siÄ™ do tego celu.

Warto ograniczyć podawanie soków owocowych dzieciom do 12. miesiąca życia. Jest to korzystne w profilaktyce otyłości i w budowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych. Soki należy traktować jak przekąski. Nie służą one zaspokajaniu pragnienia u dziecka.

U dzieci w okresie pierwszych 12 miesięcy podawanie w butelkach soków, wód i napojów słodzonych zwiększa ryzyko otyłości oraz próchnicy i może zakłócać prawidłowy wzrost oraz programowanie żywieniowe. To samo tyczy się herbatek i napojów parzonych dzieciom, z dodatkiem różnego rodzaju słodziw, np. herbatek owocowych i ziołowych. Podawanie ziołowych naparów dzieciom w każdym wieku powinno być konsultowane z lekarzem.

Po 12. miesiącu warto nadal ograniczać spożycie wyżej wymienionych produktów. Zmniejszy to spożywanie cukrów prostych. Jeżeli dziecko będzie uczone sięgania po wodę jako źródło płynów do zaspokojenia pragnienia, to w ten sposób wspiera się jego prawidłową dietę i dobre nawyki żywieniowe.

Tags:
Leave a Comment