Pytania czytelników / Odpowiada Malwina Okrzesik IBCLC

JAK ROZMAWIAĆ Z TEŚCIOWĄ O KARMIENIU PIERSIĄ? JEST NIECHĘTNA MOJEMU KAR­MIENIU 9-MIESIĘCZNEGO SYNA, ALE CHCIA­ŁABYM MIEĆ Z TEŚCIAMI DOBRE KONTAKTY.

Warunkiem dobrych kontaktów z innymi ludź­mi jest wzajemna akceptacja naszych wyborów, opinii, nawet gdy mamy odmienne zdanie w danej kwestii. Często spotykam się z sytuacją, że matki, które karmią swoje dzieci piersią przez dłuższy czas, słysząc krytyczne uwagi pod swoim ad­resem, zaczynają się bronić, tłumaczyć z tego, co robią, przekonywać rozmówcę. Przytaczają wtedy wiele cennych, często popartych badania­mi naukowymi argumentów na rzecz karmienia piersią. I mimo to nadal nie czują się rozumiane, akceptowane, a kontakt z drugą stroną urywa się albo kończy kłótnią. Ale nie musi tak być.

Proponuję zmienić tok dyskusji z „kto ma rację i kto jest mądrzejszy” na „a jak to jest u ciebie?”. Czyli zaczynamy rozmawiać nie o Tobie, dziecku i Waszym karmieniu piersią, ale o teściowej.

Gdy słyszysz krytyczne uwagi, możesz zacząć tak: „Hm… Rozumiem, że według ciebie jest to za duże dziecko na ssanie piersi, tak? To ciekawe, bo ja inaczej to widzę i mój synek też jest bardzo zadowolony, gdy go karmię” (z naciskiem na sło­wo „INACZEJ”). „Możesz mi więcej opowiedzieć, jak to rozumiesz i dlaczego tak myślisz? Co w tym dla ciebie dziwnego / szkodliwego / wstydliwego / złego / niezdrowego?” (wstaw odpowiednie do sytuacji słowo).

Możesz też ją zachęcić do podzielenia się swoimi doświadczeniami: „Opowiedz mi, proszę, co da­wało się do jedzenia małym dzieciom, jak byłaś mamą? Jakie mleko dostawały do picia? Czy my­ślisz, że dawniej dzieci odżywiały się zdrowo?”.

Gdy teściowa się bardziej rozluźni, możesz za­pytać: „Czy karmiłaś swoje dzieci piersią? A jak długo? Jeśli nie, to dlaczego? Czy w szpitalach po porodzie pokazywano mamom, jak się karmi pier­sią?”.

Różnica zdań nie musi być powodem do konflik­tu między Wami. Może stać się okazją do dialogu, rozmowy dwóch różniących się wiekiem i do­świadczeniem kobiet na temat karmienia piersią i żywienia małych dzieci. Gdy teściowa podzieli się wspomnieniami i zostanie przez Ciebie wysłucha­na (bez oceniania!), najprawdopodobniej bardziej otworzy się na Twój punkt widzenia. I być może przestanie Cię tak krytykować.

https://malwinaokrzesik.pl/