Niecodzienne prezenty dla bliskich

Zuzanna Kołacz-Kordzińska

Chcesz wykonać piękne, niezapomniane, a jedno­cześnie proste do przygo­towania z dziećmi upomin­ki dla rodziny i przyjaciół? Mamy dla Ciebie dwie pro­pozycje. Przećwiczone z dziećmi w wieku 5 i 7 lat, ale z powodzeniem wyko­nasz je również z młod­szym smykiem!

Pierwszym etapem wykonania tych prezentów niech będzie przygotowanie odpowiednich pojemniczków. Świetnie nada­dzą się do tego małe słoiczki po dżemie, keczupie czy hummu­sie. Umyjcie te słoiczki, koniecz­nie wywietrzcie, jeśli zacho­wał się tam jakiś intensywny, zapach i zdejmijcie etykietkę – możliwe, że trzeba będzie ją odmoczyć! Następnie słoiczek może być pomalowany farbami do szkła, jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże. Świetnie sprawdzi się również ozdobna wstążeczka do przewiązania lub udekorowana pokrywka. My wy­brałyśmy przyklejenie klejem na ciepło gwiazdek anyżu i małych drewnianych ozdóbek.

W zależności od wielkości po­jemniczka, który przygotowali­ście, dobierzcie następnie ilość wykorzystanych produktów – ważne, żeby zapełnić słoiczek. Działajcie więc!

AROMATYCZNA SÓL DO KĄPIELI

Do wykonania tego upominku potrzebujesz: sól himalajską – gruboziarnistą, sól epsom, wybrany olejek eteryczny, np. lawendowy, pomarańczowy lub eukaliptusowy; opcjonalnie: su­szoną lawendę lub płatki dzikiej róży (jeśli wiesz, że obdarowanej osobie nie będą przeszkadzać płatki w kąpieli).

Wsyp do pojemnika sól himalaj­ską i epsom w równych propor­cjach – np. po jednej szklance – i wymieszaj je ze sobą. Świet­nie nadają się do tego dzieci! Dodaj 15–20 kropli wybranego olejku. Niech sól naprawdę ład­nie i intensywnie pachnie. Jeśli stwierdzisz, że zapach jest za słaby, dodaj jeszcze. Jeśli masz na to ochotę, dodaj płatki róży lub kwiatki lawendy. Dołóż pięk­ną ozdobną etykietkę z napisem „sól do kąpieli” i gotowe!

ZIOŁOWO-OWOCOWA HERBATKA

Dla osób, które nie mają wanny, albo dla wielbicieli różnych cie­płych napitków, warto przygo­tować mieszankę na owocowo­-ziołowy napar. Tutaj możecie puścić wodze fantazji, myśląc o obdarowywanych. Każda i każdy może dostać mieszankę przy­gotowaną specjalnie dla niej/ niego.

Co można wykorzystać do przy­rządzenia takiej herbatki? Mogą to być suszone owoce: głogu, rokitnika, porzeczki, maliny, dzi­kiej róży, a nawet ananasa czy papai. Mogą to być zioła: po­krzywa, melisa, mięta, kwiaty czarnego bzu, kwiaty lipy, rumia­nek, liście maliny czy poziomki, suszony imbir, a nawet odrobina lawendy czy krwawnika. Możesz dodać również zieloną, białą lub czarną herbatę, a także płatki chabrów, które będą pięknym,­ niebieskim dodatkiem. Pamię­taj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej, ale też nie bój się puścić wodzy fantazji. Jeśli zdecydu­jesz się przygotować herbatkę na przeziębienie, to możesz wy­korzystać np. lipę, czystek, głóg i rokitnik, a do prezentu dorzucić mały słoiczek miodu, korzeń im­biru lub syrop malinowy (może też własnej roboty?).

Dzieci uwielbiają przesypywać i mieszać takie składniki, a moc­ną stroną takiego prezentu jest fakt, że nie musimy pilnować do­kładnych proporcji.

Zapraszam Was do wspólnej za­bawy!