PYTANIA CZYTELNIKÓW / ODPOWIADA MALWINA OKRZESIK IBCLC

WRACAM DO PRACY I BĘDĘ PRACOWAŁA NA ZMIANY. CZY DZIECKO SOBIE PORADZI I LAKTA­CJA SIĘ DOSTOSUJE?

Tak, nie powinno to stanowić większej trudności. Dziecko dogada się z piersią, a pierś z dzieckiem. Produkcja mleka odbywa się poza Twoją świado­mą kontrolą, zaufaj temu procesowi. Wprawdzie gdy wychodzisz na kilka godzin i dziecko nie ssie, to nie opróżnia piersi, więc produkcja mleka lekko zwalnia. Ale gdy jesteś w domu – maluch nadrabia swoje zapotrzebowanie, zwykle do­pomina się o pierś częściej i ssie dłużej, może zmienić się rytm karmień. Ilość spożywanego przez dziecko mleka i produkcja w piersiach w ciągu doby będzie taka sama, mimo że pory kar­mień różne. Sprawa jest dla dziecka jasna: mama w pracy – piersi nie ma, mama w domu – pierś jest dostępna.

Jeśli w pełni zamierzasz wykorzystać swój urlop macierzyński, to dziecko będzie miało ukończo­ny rok, gdy zaczniesz chodzić do pracy. Otrzy­muje w tym czasie już stałe posiłki, a karmień z piersi jest mniej niż w pierwszych miesiącach życia. Mleko mamy jest ważną częścią jadłospi­su malucha, a ssanie piersi zaspokaja również potrzebę bliskości i daje Wam radość po Twojej kilkugodzinnej nieobecności. Czas, który spędza­cie razem w domu, staraj się jak najlepiej wyko­rzystać na zabawę, kontakt z dzieckiem, nie trać czasu na odciąganie pokarmu. Cieszcie się sobą i po prostu przystawiaj malucha do piersi, gdy tylko tego potrzebuje.

Dużo obaw mam pracujących dotyczy rytuału zasypiania, które dotąd odbywało się przy piersi. Osoba, która zostanie z dzieckiem – Twój mąż/ partner czy opiekunka na pewno stworzą inne, swoje zwyczaje. Bez piersi. Zaufaj im, że sobie poradzą.

Gdy jesteś w pracy i czujesz, że piersi się mocno napełniają, delikatnie odciągnij niewielkie ilości pokarmu dla uczucia ulgi. Według przepisów w każdym zakładzie pracy zatrudniającym powyżej dwudziestu kobiet pracodawca ma obowiązek zapewnić osobne pomieszczenie na odpoczynek dla kobiet w ciąży i matek karmiących (nie toale­ta!). Tam możesz swobodnie odciągnąć mleko. Pamiętaj również, że zatrudnianie w porze nocnej matki dziecka do lat 4 może odbywać się tylko za Twoją zgodą.

https://malwinaokrzesik.pl/